CRM & Müşteri İlişkileri Yönetimi

Online CRM Yazılımı ile Mutluluğu Yakalayan Müşteriler

DİA’nın CRM Programı sayesinde stratejik plan tasarlayarak müşteri ilişkilerinizin kalitesini artıracak sorunsuz bir yönetim sistemine olmak isterseniz DİA CRM yönetim programı tam da size göre.

%100 Müşteri Memnuniyeti!

DİA CRM ile müşterilerinizle ilgili tüm süreci eksiksiz olarak yönetebilirsiniz. Online satış işlemlerinizi internet üzerinden takip edip gerçek zamanlı bilgilere anında ulaşabilirsiniz. Satış personellerinizin müşteriler ile yaptığı görüşmeleri, öte yandan yaptığı satış işlemlerinin takibini yapabilirsiniz. Müşterilerinizin sizden talepte bulunduklarını iyi anlayarak rakiplerinizin önüne geçebilir daha fazla satış imkanına kavuşabilirsiniz. CRM’in hedeflediği amaç müşteri memnuniyetini yakalamak, güvenli ve uzun süreli, sağlam ilişkiler oluşturmak.

[elementor-template id="8529"]

Dia Yazılım Kampanyaları

.

Şubat Ayı Fırsatları

Videoyu oynat

Bizce Neden CRM Kullanmalısınız?

Müşteri ilişkileri yönetimi (customer relationship management) müşteri ilişkilerinde oldukça önemli b ir konudur. Dilerseniz ofisinizden dilersenizde evinizden online bir yönetim imkanı sunan yazılımlar, Crm, call-center uygulamalarını kolay hale getiren ve web sitenizle bağlantılı bir şekilde çalışmasını gelişmiş özellikleri ile hepsini CRM’nin içerisinde bulabilirsiniz. Bir işletmenin yaptığı tüm işleri içerisinde barındıran CRM, stok programına, tedarik zincirine, kadar tam bir entegrasyon sağlamaktadır. CRM ile;

Müşterilerinizin beklentilerini analizler oluşturabileceksiniz.

Müşterilerinizin geçmişte yapmış olduğu alışverişlere bakarak müşterilerinizin alışkanlıklarına ve beğenilerine göre kampanyalar oluşturabilirsiniz.

Müşterilerinizin satış geçmişine yönelik yeni çıkan veya ilgisi olabileceği ürünleri öneri olarak sunabilirsiniz.

Hizmet ve ürün kalitenizi müşteri beklentilerine göre şekillendirebilirsiniz.

Yüksek düzeyde müşteri bağlılığı sağlayabileceksiniz.

Satışlarınızın katlanmasını sağlayabilirsiniz.

Müşterileriniz ile online olarak iletişime geçebilirsiniz.

Müşteri memnuniyeti elde edeceksiniz.

İşletmenizin mevcut müşteriler ile olan ilişkilerinize katkı sağlayıp geliştirir, mevcut müşterilerinizin yanında yeni müşterilerde kazanabilirsiniz ve mükemmel işleyen bir sistemi sayesinde tüm müşterilerinizde güven verebilirsiniz.

Satış olasılığı bulunan Potansiyel müşteri tanımlarını tıpkı cari hesap kartındaki gibi yapabilir, tüm yapacağınız işlemleri bu tanımladığınız potansiyel karts üzerinden yapabilirsiniz.

CRM ile satış ya da satış sonrası farklı müşteri gruplarına göre farklı süreçler tanımlayabilir, personellerinizi tasarladığınız bu süreçlere göre hareket etmelerini sağlayabilirsiniz.

Potansiyel müşterileriniz için satış fırsatları oluşturabilir, bu fırsatlarda satış cirosu ve olasılığı gibi bilgilere de yer verebilirsiniz ve gelecek satış amaçlarına (forecast) bu bilgiler ışığında yorumlar yapabilirsiniz.

Fırsatlar ya da potansiyeller üzerinden görev tanımlamaları yapabilirsiniz. Görev Takip Sistemi ile entegrasyon işlemi gerçekleştirebilir, bütün fırsatlar ve görevler için yapılacak işlemler, alacağınız randevuları ajanda üzerinde Ajanda entegrasyonu kullanarak gösterebilirsiniz. Görüşme notları hem cari müşterileriniz için hem de potansiyel müşterileriniz için hesap kartı üzerinden takip edebilirsiniz.

Teklif Yönetim Entegrasyonu ile potansiyel müşterileriniz için teklifler hazırlayabilir, teklif geçerlilik tarihlerini, ödeme koşullarını tanımlayabilir ve bu hazırladığınız teklifleri fırsatlar ile eşleştirme işlemleri yapabilirsiniz.

Müşteri İlişkileri Yönetimi analiz raporları sayesinde belirlediğiniz bir tarih aralığı için satış personeli bazında yeni müşteri, görüşme, verilen ve kabul edilen teklif, satışa dönen teklif gibi görsel raporlar elde edebilirsiniz.

Open chat
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim?