CRM & Müşteri İlişkileri Yönetimi

Online CRM Yazılımı ile Mutluluğu Yakalayan Müşteriler

DİA’nın CRM Programı sayesinde stratejik plan tasarlayarak müşteri ilişkilerinizin kalitesini artıracak sorunsuz bir yönetim sistemine olmak isterseniz DİA CRM yönetim programı tam da size göre.

%100 Müşteri Memnuniyeti!

DİA CRM ile müşterilerinizle ilgili tüm süreci eksiksiz olarak yönetebilirsiniz. Online satış işlemlerinizi internet üzerinden takip edip gerçek zamanlı bilgilere anında ulaşabilirsiniz. Satış personellerinizin müşteriler ile yaptığı görüşmeleri, öte yandan yaptığı satış işlemlerinin takibini yapabilirsiniz. Müşterilerinizin sizden talepte bulunduklarını iyi anlayarak rakiplerinizin önüne geçebilir daha fazla satış imkanına kavuşabilirsiniz. CRM’in hedeflediği amaç müşteri memnuniyetini yakalamak, güvenli ve uzun süreli, sağlam ilişkiler oluşturmak.

Nasıl Çalışır ?

01

Bulut Sistem

Bulut sistemin getirdiği kolaylıklar sayesinde verileriniz tıpkı bir bankanın sistemi kadar güvenli şekilde korunur. Windows, Mac, Linux, IOS, Android destekleyen ERP Sistemi sayesinde dilerseniz mobil cihazlarınızdan, tabletinizden, dilerseniz de bilgisayarınızdan, el terminalinden işlerinizi istediğiniz gibi yönetebilirsiniz.

02

Sorunsuz Müşteri İlişkileri Yönetimi

CRM (Customer Relationship Management) ile müşteri odaklı çalışmaya yönelip müşteriyi hakkında bilgi sahibi olmak, müşteri ihtiyacını iyi anlamak, doğru ürün ve hizmeti müşteriye, doğru zaman içerisinde ve en uygun fiyatla sunmaktır. Stratejik planlar oluşturmak için DİA CRM programları kullanabilirsiniz, müşteri ilişkilerini daha iyi hale getirip hiçbir sorun ve aksaklık yaşamadan kaliteli bir yönetim sistemine sahip olun.

03

Modüler Yapı

Dilerseniz Ofisten dilersenizde evinizden online yönetim imkanı sağlar Dia Crm, call-center uygulamalarını kolay hale getiren ve web sitenizle bağlantılı bir şekilde çalışmasını gelişmiş özellikleri ile hepsini CRM’nin içerisinde bulabilirsiniz. Bir işletmenin yaptığı tüm işleri içerisinde barındıran CRM, stok programına, tedarik zincirine, kadar tam bir entegrasyon sağlamaktadır.

04

Gelişmiş Raporlama

Müşteri İlişkileri Yönetimi analiz raporları sayesinde belirlediğiniz bir tarih aralığı için satış personeli bazında yeni müşteri, görüşme, verilen ve kabul edilen teklif, satışa dönen teklif gibi görsel raporlar elde edebilirsiniz.

05

%100 Müşteri Memnuniyeti

DİA CRM ile müşterilerinizle ilgili tüm süreci eksiksiz olarak yönetebilirsiniz. Online satış işlemlerinizi internet üzerinden takip edip gerçek zamanlı bilgilere anında ulaşabilirsiniz. Satış personellerinizin müşteriler ile yaptığı görüşmeleri, öte yandan yaptığı satış işlemlerinin takibini yapabilirsiniz. Müşterilerinizin sizden talepte bulunduklarını iyi anlayarak rakiplerinizin önüne geçebilir daha fazla satış imkanına kavuşabilirsiniz.

06

Dia İle


Dia ile işlerinizi keyifli hale getirebilir ve değerine değer katmanın yanı sıra aynı zamanda rakiplerinizi geride bırakarak işletmenizi daha da güçlü hale getirebilirsiniz.

Dia Yazılım Kampanyaları

.

Aralık Ayı Fırsatları

Bizce Neden CRM Kullanmalısınız?

Müşteri ilişkileri yönetimi (customer relationship management) müşteri ilişkilerinde oldukça önemli b ir konudur. Dilerseniz ofisinizden dilersenizde evinizden online bir yönetim imkanı sunan yazılımlar, Crm, call-center uygulamalarını kolay hale getiren ve web sitenizle bağlantılı bir şekilde çalışmasını gelişmiş özellikleri ile hepsini CRM’nin içerisinde bulabilirsiniz. Bir işletmenin yaptığı tüm işleri içerisinde barındıran CRM, stok programına, tedarik zincirine, kadar tam bir entegrasyon sağlamaktadır. CRM ile;

Müşterilerinizin beklentilerini analizler oluşturabileceksiniz.

Müşterilerinizin geçmişte yapmış olduğu alışverişlere bakarak müşterilerinizin alışkanlıklarına ve beğenilerine göre kampanyalar oluşturabilirsiniz.

Müşterilerinizin satış geçmişine yönelik yeni çıkan veya ilgisi olabileceği ürünleri öneri olarak sunabilirsiniz.

Hizmet ve ürün kalitenizi müşteri beklentilerine göre şekillendirebilirsiniz.

Yüksek düzeyde müşteri bağlılığı sağlayabileceksiniz.

Satışlarınızın katlanmasını sağlayabilirsiniz.

Müşterileriniz ile online olarak iletişime geçebilirsiniz.

Müşteri memnuniyeti elde edeceksiniz.

İşletmenizin mevcut müşteriler ile olan ilişkilerinize katkı sağlayıp geliştirir, mevcut müşterilerinizin yanında yeni müşterilerde kazanabilirsiniz ve mükemmel işleyen bir sistemi sayesinde tüm müşterilerinizde güven verebilirsiniz.

Satış olasılığı bulunan Potansiyel müşteri tanımlarını tıpkı cari hesap kartındaki gibi yapabilir, tüm yapacağınız işlemleri bu tanımladığınız potansiyel karts üzerinden yapabilirsiniz.

CRM ile satış ya da satış sonrası farklı müşteri gruplarına göre farklı süreçler tanımlayabilir, personellerinizi tasarladığınız bu süreçlere göre hareket etmelerini sağlayabilirsiniz.

Potansiyel müşterileriniz için satış fırsatları oluşturabilir, bu fırsatlarda satış cirosu ve olasılığı gibi bilgilere de yer verebilirsiniz ve gelecek satış amaçlarına (forecast) bu bilgiler ışığında yorumlar yapabilirsiniz.

Fırsatlar ya da potansiyeller üzerinden görev tanımlamaları yapabilirsiniz. Görev Takip Sistemi ile entegrasyon işlemi gerçekleştirebilir, bütün fırsatlar ve görevler için yapılacak işlemler, alacağınız randevuları ajanda üzerinde Ajanda entegrasyonu kullanarak gösterebilirsiniz. Görüşme notları hem cari müşterileriniz için hem de potansiyel müşterileriniz için hesap kartı üzerinden takip edebilirsiniz.

Teklif Yönetim Entegrasyonu ile potansiyel müşterileriniz için teklifler hazırlayabilir, teklif geçerlilik tarihlerini, ödeme koşullarını tanımlayabilir ve bu hazırladığınız teklifleri fırsatlar ile eşleştirme işlemleri yapabilirsiniz.

Müşteri İlişkileri Yönetimi analiz raporları sayesinde belirlediğiniz bir tarih aralığı için satış personeli bazında yeni müşteri, görüşme, verilen ve kabul edilen teklif, satışa dönen teklif gibi görsel raporlar elde edebilirsiniz.

CRM & Müşteri İlişkileri Yönetimi

CRM ve
Müşteri İlişkileri

• Müşteri İlişkileri Yönetimleri Yönetimi İle Potansiyel/ Cari kayıt yönetimi kolaylığı
• Müşteri İlişkileri Yönetimleri Yönetimi İle Fırsat tanımları
• Müşteri İlişkileri Yönetimleri Yönetimi İle Olasılık tanımlamaları
• Müşteri İlişkileri Yönetimleri Yönetimi İle Görev takip ve görüşme notu entegrasyonu

CRM ve
Müşteri İlişkileri

• Müşteri İlişkileri Yönetimleri Yönetimi İle Teklif- Sipariş entegre kullanımı
• Müşteri İlişkileri Yönetimleri Yönetimi İle Satış elemanına bağlı performans takibi
• Müşteri İlişkileri Yönetimleri Yönetimi İle Süreç tanımlama ve sektör bağımsız kullanım imkanı
• Müşteri İlişkileri Yönetimleri Yönetimi İle Takvim/Ajanda desteği

Open chat
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim?