Dia Bilgi Bankası
Mobil Sistem

DİA Genel Kullanım Kısa yolları, rapor kullanımı, rapor tasarımları hakkında.

Mobil Sistem

 1. 1- Android İşletim Sistemli Cihazlar(Telefon,Tabletler)
  Android işletim sistemi yüklü olan telefon, tablet benzeri cihazlarda yalnızca DİA Mobil modülleri bir tarayıcı (chrome,opera, vs.) üzerinden kullanılabilir. İstemci indirilemez.
 2. 2- IOS İşletim Sistemli Cihazlar (IPad ve Apple Marka Telefonlar)
  IOS işletim sistemi yüklü olan cihazlarda DİA yalnızca mobil modül şeklinde safari isimli tarayıcı sayesinde bağlantı kurularak mobil olarak kullanılabilir. İstemci indirilemez.
 3. 3- Windows İşletim Sistemine Sahip El Terminalleri
  Windows işletim sistemi yüklü olan El Terminallerinde DİA aplikasyonunu kullanabilmek için terminalin işletim sisteminin Windows Mobile 6.5 ve üzeri işletim sistemi yüklü olmak zorundadır. Yine DİA yalnızca mobil olarak kullanılabilir. Restoran modülü için El Terminali kullanılmak isteniyorsa Windows Mobile 5.0 veya daha üst bir versiyonu olması yeterlidir.
 4. 4- Windows İşletim Sistemli Diğer Cihazlar
  Windows işletim sistemi yüklü diğer cihazlar olarak yalnızca tabletler kullanılabilir. Bu tabletler ikiye bölüme ayrılır.
  1. 1- Windows 8 Pro İşletim Sistemli Tabletler:Bu aletlere istemci yüklenip masaüstü sistemle aynı şekilde kullanılmaya devam edilebilir. Veya yine bir tarayıcıya bağlanarak mobil sistem şeklinde de kullanılabilir.
  2. 2- Windows 8 RT İşletim Sistemli Tabletler:Maalesef bu cihazlara istemci kurulamaz. Sadece bir tarayıcı aracılığıyla sisteme bağlanarak yalnızca mobil sistem kullanılabilir.

İşletim Sistemlerine Göre Çalışıp Çalışmama;

Android: Android işletim sistemi bulunan tüm telefon tablet benzeri cihazlarda sadece tarayıcı aracılığıyla yalnızca mobil olarak çalışır. İstemci yüklenemez. Markalar; Samsung, HTC, LG vs.

IOS: IOS işletim sistemi Markası APPLE olan tüm telefon ve IPadleri içerir.

Bu cihazlar yalnızca ilgili cihazda mevcut şekilde bulunan SAFARİ isimli tarayıcı ile mobil olarak çalışır. İstemci yüklenemez.

El Terminali Cihazlarının Dia Sistemi İçin Hazırlanması

 1. 1-Windows Mobile Device Center yazılımı indirilir ve yüklenir (WMDC)
  1. 1-http://www.microsoft.com/downloads/tr-tr/details.aspx?FamilyID=46f72df1-e46a-4a5f-a791-09f07aaa1914
  2. 2- Yüklemenin sorunsuz bitirilebilmesi için işletim sisteminin Windows 7 veya Vista olmak zorundadır.
  3. 3- Yükleme sorunsuz bittikten sonra Windows Mobile Device Center Simgesinin videoda görüldüğü gibi masaüstüne kısa yolu eklenir.
  4. 4- Windows XP işletim sistemine sahip cihazlar için Active Sync adlı yazılımı yüklenmesi gerekir: http://www.microsoft.com/downloads/tr-tr/details.aspx?FamilyID=9e641c34-6f7f-404d-a04b-dc09f8141141Bu yazılım WMDC yerine kullanılabilir.
 2. 2- El Terminali Bağlantısı
  1. 1- vEl terminalinin USB kablosu vasıtasıyla kişisel bilgisayarımıza bağlı olması gereklidir. Lakin USB bağlantısı kişisel bilgisayar tarafından tanınmıyorsa Start -> Settings -> Connections -> USB to PC etapları sırayla uygulanarak “Enable advanced network functionality” kutucuğundaki tik kaldırılır.
  2. 2- WMDC Simgesine tıklayarak açılır ve açılan alanda “Set Up Your Device” kısımına tıklanır.
  3. 3- Ekranda açılan “Set Up Windows Mobile Partnership” kısmında “Files” Kutucuğunu işaretleyip Next tuşuna basılır.
  4. 4- Ardından gelen ekranda Opticon H21 seçiliyken Set Up opsiyonu seçilerek devam edilir ve yüklenmenin tamamlanması beklenir.
  5. 5- Bağlantının sağlanmasının ardından gelen ekrandan “Mobile Device Settings”’e tıklanır ve açılan kısımdan “Connection Settings” sekmesine çift tıklanır.
  6. 6- “Connection Settings” kısmında en alttaki kısımda bulunan “Allow data connections on device when connected to PC” yazılı olan kutucuğa işaret bırakılır, ve Ok tuşuna basılır. Bu seçim ile cihazınız bilgisayara bağlı durumda iken bilgisayarın internet bağlantısını kullanabilmesi sağlanır.
  7. 7- Daha Sonra WMDC kısmından “File Management” düğmesşne tıklanır ve açılan kısımdan “Browse the contents of your device” butonuna tıklanır. Açılan Bilgisayarım dosyasında Opticon H21 dosyasında bulunan “My Documents” dosyası açılır.
  8. 8- http://dl.dia.gen.tr/DiaElTerminaliSetup.zipdosyası masaüstüne yüklenir. İndirmenin tamamlanmasının ardından Zip dosyası klasöre çıkartılıp kopyala denilir ve arkasından masaüstü bilgisayarımızdaki My Documents klasörüne yapıştırılır.
  9. 9- Aşağıda bulunan URL’den MyMobiler adlı yazılım yüklenir. Bu yazılım normal masaüstü bilgisayar ortamından mobil cihazı kontrol etme olanağı sağlar. Bu dokümanda anlatılan işlemler gerekirse direkt olarak mobil cihaz üstünde, gerekirse MyMobiler kullanılarak normal masaüstü bilgisayardan gerçekleştirilebilir. http://mymobiler.com/wp-content/plugins/download-monitor/download.php?id=2
  10. 10- MyMobiler indirme etabında mobil cihazın ekranında indirme uyarısı ekranı gözükür. Bu uyarıya “Yes” opsiyonu ile cevap verilmesi gerekir.
  11. 11- Kopyalanan DiaElterminaliSetup Dosyasına girilir, Ardından ekranın sağ alt kısmında görünen My Mobiler simgesine sağ tıklanır ve Open Mobiler sekmesine tıklanır.
  12. 12- El terminali ekranı açılır ve sol üst kısımda bulunan “start” tuşuna basıyoruz ve arkasından File Explorer düğmesine tıklıyoruz, ardından gelen ekrandan My Documents dosyasına tıklıyoruz. Arkasından ekrandan DiaElterminaliSetUp klasörüne tıklayarak giriyoruz.
  13. 13- DiaElterminaliSetUp dizini içerisindeki PythonCE-25 programını cihazımıza yükleyelim. Çalıştırıyoruz, ardından gelen kısımda Device kutusuna tıklanır ve Install tuşuna tıklayarak, yüklenmenin tamamlanmasını bekliyoruz.
  14. 14- Kurulum sorunsuz bittikten sonra yeniden DiaElterminaliSetup dizinine geliyoruz ve bluetooth yazıcıdan çıktı alabilmemiz için “lqp” uzantılı dosyaların doğrudan yazıcıya gönderilmesini sağlayacak olan reg ayarlarını RegEdit ile yapalım.
  15. 15- Regedit programı çift tıklayarak açılır. Sol üst kısımda bulunan file tuşuna tıklanır ve Import butonuna basılır. Gelen kısımda diaprinter sütununa tıklanır. Bu noktada programla işimiz bitmiştir, File ve ardından Exit opsiyonu ile Regedit programı kapatılır.
  16. 16- Dia el terminali setup dosyası içerisindeki yazdır dosyasını bluetooth yazıcıya doğrudan göndermesi için Windows dosyası altına kopyalamak germektedir. Yazdır dizinini seçip sağ alttaki kısımdan menü tuşuna basıyoruz, Edit -> Copy  Sol üstte bulunan El terminali menüsünden My Device dizinine tıklayın ve Windows dizinine gelin ve Sağ alt bölümde bulunan menüden Edit -> Paste tuşuna basın.
  17. 17- Sol üst kısımdaki start menüsüne tıklayarak ana menü açılır. Önce Settings’e ardından System’e tıklanır. Daha sonra da Scanner Setting programı ile barkod okuyucu aktif hale getirilir. İlk satırdaki  Enable barcode reader kutucuğunu işaretleyip output  kutucuğundan keyboard sekmesini seçip OK tuşuna tıklanır.
  18. 18- Sol üst taraftaki start menüsüne tıklayarak ana menüye tekrar girilir. İnternet Explorer’ı açıyoruz ve arama çubuğuna opera.comURL’sinden cihazlar için geliştirilen Opera Mobile 10 Touch Phone uygulamasını indiriyoruz ve kurulum işlemini tamamlıyoruz. Çıkan ekranda “Open file after download” kutucuğunu işaretleyip Yes diyoruz. Yükleme işlemi tamamlandıktan sonra gelen ekranda Device kutucuğunu işaretleyip Install tuşuna basıyoruz. Yükleme işlemi gerçekleşirken “Would you like set opera mobile 10 as your default browser?” diye bi soru geliyor. “Yes” seçeneğine tıklayıp kurulum işlemini bitirin.
  19. 19- Ardından terminal ana menüde konumundayken start deyip ekran menüsüne gelin ve file explorer dosyasına tıklayıp açın, üstteki sol sekme butonundan My Device menüsüne tıklayın, açılan ekrandan “program files” klasörünü açın. Öncesinde kurulumunu tamamladığımız, Phyton25 programını Program files içerisinden Windows dizininin altına taşıyın, Phyton25 simgesini seçip sağ alt tarafta bulunan menü sekmesinden edit-> cut seçeneğine tıklayın. Üstte bulunan sol sekme tuşundan My device sekmesine tıklayın gelen ekrandan Windows Klasörünü açın. Sağ altta bulunan menü tuşuna tıkladıktan sonra edit-> paste sekmesine basın.
  20. 20- El terminali ekranından start deyin. Menü görünümüne geçin ve en altta indirilmiş olan opera mobile simgesi üzerine basılı tutarak Move To Top seçeneğini tıklayın. Menüde en üstte görünen Opera Mobile programını çalıştırın. Yazılımın açılmasının ardından sağ altta “anahtar” şeklindeki ayarlar kutucuğuna tıklayın. Gelen menüde settings klasörüne basıyoruz ve Fullscreen sekmesi Off iken On olarak değiştirip sağ üstte görebileceğimiz back tuşuna basıp çıkıyoruz.
  21. 21- Ardından bir sunucuyla bağlantı kurarak cihazımızı kontrol edelim. Opera Mobile arama çubuğuna dia.gen.tryazdıktan sonra sayfanın açılmasını bekliyoruz. Açılan sayfaya kullanıcı adını ve şifreyi yazıp giriş tuşuna tıklıyoruz.
  22. 22- El terminali ana ekranından start tuşuna basıp settings simgesini tıklıyoruz. Burdan bluetooth yazıcıları tanımlamamız gerekiyor. Settings menüsünü açtıktan sonra bluetooth simgesine tıklıyoruz ekrana gelen Add new device sekmesine çift tıklayın gelen sayfada MOBIT207 yazıcısını seçip Next tuşuna basın, ardından ekrana gelen enter passcode kutucuğuna 1,2,3,4 şifresini girip sağ altta bulunan advanced sekmesine basın. Parthnership settings ekranında serial port diye bir kutucuk var. Kutucuğu işaretleyip Save tuşuna basıyoruz. Gelen Bluetooth sayfasında sağ kısımda olan COM ports seçeneğine tıklayın, gelen alanda New outgoing port simgesine çift tıklıyoruz. Mobit207 simgesi gelir. Seçip Next tuşuna basıyoruz. Hemen ardından gelen ekranda Finish butonuna tıklıyoruz ve OK butonuna tıklayıp El terminali menüsüne geri dönüş yapıyoruz.
  23. 23- Yazıcımızı denemek istiyorsak Start->File Explorer->My Document->DiaElterminaliSetup->Deneme dosyasına tıklayıp yazdırma işlemini deneyelim. Yazıcıya kağıt takmayı unutmayalım ve “dosya yok” veya “bluetooth kapalı” gibi bir hata veriyor ise yazıcı tanımında hata olduğu anlamına gelmektedir. Yazıcıyı kapatıp açarak tekrar deneyelim. Yeniden hata oluşursa tekrar yazıcı tanımlama işlemini yapalım. Yazıcıdan kağıt geldi ise herhangi bir sorun kalmamıştır ve El terminaliniz kullanıma hazırdır, ayarlar tamamlanmıştır.

 

Dia Yazılım Kampanyaları

.

Temmuz Ayı Fırsatları

Open chat
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim?